PA5400.561NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 7.998
Datasheet
560 nH Shielded Molded Inductor 4.5 A 36mOhm Max Nonstandard
PA5400.561NLT
DigiKey Part Number
553-PA5400.561NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5400.561NLT
Description
FIXED IND 560NH 4.5A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PA5400.561NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.6A
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)