PM5400.561NLT
DigiKey Part Number
553-PM5400.561NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM5400.561NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM5400.561NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5400.561NLT
Description
FIXED IND 560NH 4.5A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Shielded Molded Inductor 4.5 A 36mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM5400.561NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.6A
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)