NMO150/450/758
DigiKey Part Number
553-NMO150/450/758-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMO150/450/758
Description
ANT,TRIBND,150&450&748MHZ,NMO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight NMO Magnetic
Category
Number of Bands
3
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
2, 2.5
Packaging
Bag
Gain
0dBi, 5dBi, 4dBi
Part Status
Active
Power - Max
100 W
Frequency Group
Wide Band
Termination
NMO
Frequency (Center/Band)
162MHz, 475MHz, 810MHz
Ingress Protection
IP67
Frequency Range
150MHz ~ 174MHz, 430MHz ~ 520MHz, 750MHz ~ 870MHz
Mounting Type
Magnetic
Antenna Type
Whip, Straight
Height (Max)
17.815" (452.50mm)