BBNQ00201209102Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 5.905
Datasheet
KEMET
In Stock: 40
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 400mA 400mOhm
BBNQ00201209102Y00
DigiKey Part Number
553-BBNQ00201209102Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBNQ00201209102Y00
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz