Z0805C102BSMST
DigiKey Part Number
399-Z0805C102BSMSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-Z0805C102BSMSTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z0805C102BSMST
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 400mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz