SMT-1820-T-12V-R
DigiKey Part Number
668-SMT-1820-T-12V-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
668-SMT-1820-T-12V-RCT-ND - Cut Tape (CT)
668-SMT-1820-T-12V-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMT-1820-T-12V-R
Description
BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 15mA 2kHz 90dB @ 12V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMT-1820-T-12V-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
15mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Peak-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
12 V
Size / Dimension
0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Voltage Range
1 ~ 25V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Frequency
2kHz