OWPB-181880S-20-12
DigiKey Part Number
3949-OWPB-181880S-20-12TR-ND - Tape & Reel (TR)
3949-OWPB-181880S-20-12CT-ND - Cut Tape (CT)
3949-OWPB-181880S-20-12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWPB-181880S-20-12
Description
BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 15mA 2kHz 90dB @ 9V, 10cm Surface Mount Solder Pads
EDA/CAD Models
OWPB-181880S-20-12 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 9V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
15mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
12 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
25V (Max)
Size / Dimension
0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Frequency
2kHz
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)