EDV18-250P-Q
DigiKey Part Number
298-16710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDV18-250P-Q
Description
STRONGHOLD PIGGYBACK DISCONNECT,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Color
Red
Terminal Type
Stacked
Contact Material
Brass
Gender
Female and Male
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.130" (3.30mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.880" (22.35mm)