EDV10-250P-Q
DigiKey Part Number
298-16689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDV10-250P-Q
Description
STRONGHOLD PIGGYBACK DISCONNECT,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
10-12 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Stacked
Color
Yellow
Gender
Female and Male
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.204" (5.18mm)
Tab Length
0.320" (8.13mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.940" (23.88mm)