TXS2SA-4.5V-Z
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-4.5V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-TXS2SA-4.5V-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-TXS2SA-4.5V-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-4.5V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
405 Ohms
Coil Current
11.1 mA