TXS2SA-4.5V
DigiKey Part Number
255-1393-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
405 Ohms
Coil Current
11.1 mA