TQ2SA-24V-Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 121
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 635
Image for TQ2SA-24V-Y is not available
TQ2SA-24V-Y
DigiKey Part Number
255-TQ2SA-24V-YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-24V-Y
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
73 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
125VA, 220W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA