TQ2SA-24V-W | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-TQ2SA-24V-WTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TQ2SA-24V-W |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 73 Weeks |
Series | Must Operate Voltage 18 VDC |
Packaging Tape & Reel (TR) | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 24VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 125VAC, 220VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 125VA, 220W | Coil Resistance 2.88 kOhms |
Coil Current 8.3 mA | Base Product Number |