ALFG2PF24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2640-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALFG2PF24 |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPST 31A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ALFG2PF24 Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Coil Insulation Class F |
Series | Must Operate Voltage 16.8 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 20 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Rating (Current) 31 A | Approval Agency cURus, VDE |
Switching Voltage 250VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 7750VA | Coil Resistance 410 Ohms |
Coil Current 58.6 mA | Base Product Number |