AZSR143-1AE-24D
DigiKey Part Number
3385-AZSR143-1AE-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZSR143-1AE-24D
Description
RELAY EV CHG SOLAR SPST 50A 24V
Detailed Description
EV Charging, Solar Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZSR143-1AE-24D Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
CQC, cURus, TUV
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
19200VA
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
66.7 mA