OA172SAP-11-1TBXC
DigiKey Part Number
1053-1037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAP-11-1TBXC
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 300.0 CFM (8.40m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAP-11-1TBXC Models
Category
Noise
61.0dB
Power (Watts)
50.0W
Series
RPM
3300 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.2 lbs (997.9 g)
Width
51.00mm
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Air Flow
300.0 CFM (8.40m³/min)
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C