OA125AP-11-3TB
DigiKey Part Number
1053-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA125AP-11-3TB
Description
FAN AXIAL 119.5X26.2MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 53.0 CFM (1.48m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA125AP-11-3TB Models
Category
Noise
33.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
14.00W
Series
RPM
2000 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.73 lb (331.12 g)
Width
25.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
53.0 CFM (1.48m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C