NSVR02L40MX2WT5G
DigiKey Part Number
488-NSVR02L40MX2WT5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSVR02L40MX2WT5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSVR02L40MX2WT5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSVR02L40MX2WT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 2X2DFNW
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount, Wettable Flank 2-X2DFNW (1x0.6)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 40 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 mA
Supplier Device Package
2-X2DFNW (1x0.6)
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C