SM26B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
SM26B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
SM26B-ZPDSS-TF
DigiKey Part Number
455-SM26B-ZPDSS-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM26B-ZPDSS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM26B-ZPDSS-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM26B-ZPDSS-TF
Description
CONN HEADER SMD R/A 26POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 26 position 0.059" (1.50mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Insulation Height
0.309" (7.85mm)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V