NCV33275ST3.3T3G
DigiKey Part Number
488-NCV33275ST3.3T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV33275ST3.3T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV33275ST3.3T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV33275ST3.3T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NCV33275ST3.3T3G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Mfr
PSRR
75dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
13V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA