MBR2H200SFT1G
DigiKey Part Number
MBR2H200SFT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBR2H200SFT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBR2H200SFT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR2H200SFT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2A SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount SOD-123FL
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR2H200SFT1G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
940 mV @ 2 A