APG1005ZGC-5MAV
DigiKey Part Number
754-APG1005ZGC-5MAVTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APG1005ZGC-5MAVCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APG1005ZGC-5MAVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1005ZGC-5MAV
Description
LED GREEN CLEAR 0402 SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 2.85V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APG1005ZGC-5MAV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Mfr
Current - Test
5mA
Viewing Angle
140°
Wavelength - Peak
515nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.25mm
Lens Size
0.60mm x 0.50mm