FCH47N60-F085 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.632
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 824
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 759
Rohm Semiconductor
In Stock: 862
STMicroelectronics
In Stock: 64
STMicroelectronics
In Stock: 373
N-Channel 600 V 47A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247-3
FCH47N60-F085
DigiKey Part Number
FCH47N60-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH47N60-F085
Description
MOSFET N-CH 600V 47A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
250 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
79mOhm @ 47A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA