IPW60R070CFD7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW60R070CFD7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R070CFD7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 31A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 31A (Tc) 156W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-21
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW60R070CFD7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 760µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
67 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2721 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
156W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-21
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 15.1A, 10V