FCD380N60E
DigiKey Part Number
FCD380N60ETR-ND - Tape & Reel (TR)
FCD380N60ECT-ND - Cut Tape (CT)
FCD380N60EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCD380N60E
Description
MOSFET N-CH 600V 10.2A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10.2A (Tc) 106W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCD380N60E Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1770 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
106W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 5A, 10V