R6010YND3TL1
DigiKey Part Number
846-R6010YND3TL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-R6010YND3TL1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-R6010YND3TL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6010YND3TL1
Description
600V 10A TO-252, HIGH-SPEED SWIT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) 92W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 1.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
600 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
92W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
390mOhm @ 4.2A, 12V