FAN3180TSX
DigiKey Part Number
FAN3180TSXTR-ND - Tape & Reel (TR)
FAN3180TSXCT-ND - Cut Tape (CT)
FAN3180TSXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN3180TSX
Description
IC GATE DRVR LOW-SIDE SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FAN3180TSX Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2V
Manufacturer
onsemi
Current - Peak Output (Source, Sink)
2.5A, 2.8A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Rise / Fall Time (Typ)
19ns, 13ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Driven Configuration
Low-Side
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
Single
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Number of Drivers
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Base Product Number
Voltage - Supply
5V ~ 18V