APHHS1005LCGCK
DigiKey Part Number
754-2121-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2121-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2121-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005LCGCK
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 1.9V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005LCGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
2mA
Viewing Angle
120°
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
574nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm