A25002-012
DigiKey Part Number
2262-A25002-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25002-012
Description
SSB-12-AA-LT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A25002-012 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Latch Lock
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.075" (1.90mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
600VAC