A24002-012
DigiKey Part Number
2262-A24002-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24002-012
Description
CONNECTOR 12POS PIN MALE W/LATCH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold
EDA/CAD Models
A24002-012 Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Omnetics
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bag
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
12
Color
Black
Pitch
0.050" (1.27mm)