805F50RE
805F50RE
805F50RE
DigiKey Part Number
805F50RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
805F50RE
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 5W
Detailed Description
50 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
805F50RE Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.330" (8.38mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W