805F500E
805F500E
805F500E
DigiKey Part Number
805F500E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
805F500E
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 5W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
805F500E Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Resistance
500 Ohms
Height - Seated (Max)
0.330" (8.38mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
5W