GK0WAM-P16UB00-000L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 1
Datasheet
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
ODU Expert Talk: ODU Military First Mate Last Break
GK0WAM-P16UB00-000L
DigiKey Part Number
1907-1682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK0WAM-P16UB00-000L
Description
CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GK0WAM-P16UB00-000L Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Color
Black, Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
250VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C