GK2YBR-P19UF00-000L
DigiKey Part Number
1907-GK2YBR-P19UF00-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK2YBR-P19UF00-000L
Description
ODU AMC RECEPT, STY K, SZ 2, 19P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
2
Voltage Rating
333V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C