N3T080MP330K
N3T080MP330K
DigiKey Part Number
5140-N3T080MP330K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3T080MP330K
Description
3300 V 80 mOhm SiC MOSFET TO-247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 3300 V 34A 288W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 20A, 20V
Series
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 10mA
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -5V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
288W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
3300 V
Supplier Device Package
TO-247-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C