MSC025SMA330B4N
DigiKey Part Number
150-MSC025SMA330B4N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC025SMA330B4N
Description
MOSFET SIC 3300V 25 MOHM TO-247-
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 3300 V 106A (Tc) 800W (Tc) Through Hole TO-247-4
EDA/CAD Models
MSC025SMA330B4N Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 40A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 7mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
410 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7080 pF @ 2400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
800W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
3300 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V