11938MB-A1N-NP-00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 102.0 CFM (2.86m³/min) 2 Terminals
11938MB-A1N-NP-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-A1N-NP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-A1N-NP-00
Description
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Detailed Description
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
41.0dB
Power (Watts)
14.50W
RPM
2900 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Termination
2 Terminals
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
102.0 CFM (2.86m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.310 in H2O (77.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C