08025SA-24N-EA-D0
DigiKey Part Number
12-08025SA-24N-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08025SA-24N-EA-D0
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 41.3 CFM (1.16m³/min) 2 Wire Leads
Noise
30.0dB
Series
Power (Watts)
1.9 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
41.3 CFM (1.16m³/min)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C