F8025E24B-FSR
F8025E24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025E24B-FSR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 46.0 CFM (1.29m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Series
Noise
32.0dB(A)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.174 lb (78.93 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.140A
Air Flow
46.0 CFM (1.29m³/min)
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)