UHD1H121MPD
DigiKey Part Number
493-16781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1H121MPD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD1H121MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
665 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
61 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C