UHE1H121MPD
DigiKey Part Number
493-1606-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H121MPD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1H121MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
511 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C