UCD2A331MNQ1MS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 2.060
Datasheet
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
UCD2A331MNQ1MS
DigiKey Part Number
UCD2A331MNQ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD2A331MNQ1MS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
458.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
917 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C