UCD2A331MNJ1MS
DigiKey Part Number
UCD2A331MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UCD2A331MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UCD2A331MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD2A331MNJ1MS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCD2A331MNJ1MS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
458.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
917 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C