RHT1A561MDN1
DigiKey Part Number
493-3738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHT1A561MDN1
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHT1A561MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.25 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm