10SEQP560M
DigiKey Part Number
P122199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10SEQP560M
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10SEQP560M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
261.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.23 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C