PCF0G151MCL6GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 806
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 820
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 73
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
PCF0G151MCL6GS
DigiKey Part Number
493-13981-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0G151MCL6GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCF0G151MCL6GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm