APXA4R0ARA151MF60G
DigiKey Part Number
565-3099-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3099-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXA4R0ARA151MF60G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 26mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
2.45 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm