PNE20020ERX
DigiKey Part Number
1727-7417-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7417-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7417-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20020ERX
Description
DIODE STANDARD 200V 2A SOD123W
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount SOD-123W
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 200 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
17pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
980 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)