APHHS1005SECK
DigiKey Part Number
754-1103-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1103-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005SECK
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Orange 601nm LED Indication - Discrete 2.1V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005SECK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm