BZX8850S-C2V2-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C2V2-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8850S-C2V2-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8850S-C2V2-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C2V2-QYL
Description
DIODE ZENER 2.2V 365MW DFN1006BD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.2 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±5%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms